Lukostřelba

Lukostřelba je považována za královský sport. Lze s ní začít v jakémkoliv věku. Existuje několik disciplín. Já se věnuji terčové a terénní lukostřelbě.

Terčová lukostřelba

V kvalifikace se střílí na vzdálenost 70 m do terče o velikosti 122 cm v sestavě WA720, tj. 72 šípů. Maximální možný bodový zisk je 720b. Střelci, kteří se umístí do 64. místa v dané kategorii a divizi, postupují do eliminačních soubojů. Ty se střílejí tzv. pavoukovým systémem (tj. první proti poslednímu, druhý proti předposlednímu, atd.). Vítěz vždy postupuje do dalších eliminačních soubojů, včetně těch medailových.

V eliminacích se střílí na tzv. set systém. Každý střelec střílí třemi šípy. Spočítají se zásahy a střelec s lepším nástřelem dostane 2 setové body, horší střelec nula setových bodů. Mají-li oba střelci shodné skóre, rozdělí se mezi oba jeden bod. Souboj končí, dosáhne-li jeden ze střelců alespoň šesti bodů v nejvýše pěti setech. Je-li tedy po pátém setu vyrovnáno, tj. 5-5, přijde na řadu rozstřel. Každý vystřelí pouze jeden šíp. Zásah blíže středu je vítězný.

Další probíhající soutěží je soutěž družstev, kdy družstvo tvoří vždy 3 střelci z dané země ve stejné kategorii a divizi. Posledním typem soutěže je soutěž tzv. mix týmů, kdy družstvo tvoří jeden muž a jedna žena z dané země v dané divizi. Střílí se opět set systémem s tím rozdílem, že družstvu na postup stačí získat alespoň pět bodů v nejvýše 4 sadách.

V terčové lukostřelbě se pořádají Mistrovství Evropy i Mistrovství světa. Dále pak Evropské i Světové poháry. Vrcholem jsou Olympijské hry.

V České republice je nejvyšší dlouhodobou soutěží Liga oddílových družstev a každý rok se pořádá Mistrovství České republiky v terčové lukostřelbě.

Terénní lukostřelba

V terénní lukostřelbě se střílí na terče umístěné v přírodě - v lese, na louce či v parku. Polovina terčovnic má vyznačenou vzdálenost, ze které se na ni střílí, druhá polovina vzdálenosti označené nemá.

Jednou z hlavních dovedností pro střelce střílející terénní lukostřelbu jak tak správný odhad vzdálenosti. Dále pak lukostřelec musí ovládat střelbu z kopce nebo do kopce
či jakkoliv jinak v terénu. Obvykle je závod dvoukolový,
na 2 x 24 terčů. První kolo je celé bez označení vzdáleností, ve druhém kole pak jsou vzdálenosti známé.

Na každý terč se střílí 3 šípy a časový limit na výstřel všech šípů jsou 3 minuty. Střílí se do černého terče se žlutým středem. Střed je ohodnocen 6 body. Maximálně lze za závod získat 432 b.

V terénní lukostřelbě se pořádají Mistrovství Evropy
i Mistrovství světa. Vrcholem jsou Světové hry - konají se každé 4 roky a neolympijským sportům slouží jako náhrada za olympijské hry.

V České republice je nejvyšší dlouhodobou soutěží Liga oddílových družstev a každý rok se pořádá Mistrovství České republiky v terénní lukostřelbě.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky